München, 27. maj 2024

 

  • Izjemno močna rast: Globalni premijski sklad se je leta 2023 povečal za 7,5 odstotka, kar je najhitrejše povečanje od leta 2006 – leto pred nastopom svetovne finančne krize.
  • Zavarovaljivost je v središču pozornosti: Preventivni ukrepi, nove tehnologije in pametna partnerstva lahko premaknejo meje zavarovaljivosti – ne morejo pa jih odpraviti.
  • Odpravljanje vrzeli: Premije naj bi se v naslednjem desetletju povečevale za 5,5 odstotka letno – v skladu z gospodarsko rastjo.
  • Naslednja meja: Uvajanje generativne umetne inteligence (GenAI) prinaša pomembne spremembe – GenAI bi lahko omogočila preskok več stopenj prihranka stroškov in povečanja učinkovitosti.

Allianz je v četrtek, 23. maja 2024, objavil najnovejše »Globalno poročilo o zavarovanju«, ki analizira razvoj zavarovalnih trgov po vsem svetu [1].

________

[1] Vse številke temeljijo na menjalnih tečajih iz leta 2023

________

Izjemno močna rast

Glede na poročilo se je svetovna zavarovalniška panoga leta 2023 povečala za približno 7,5 odstotka, kar je najhitrejša rast od leta 2006 – leto pred nastopom svetovne finančne krize. Zavarovalnice po vsem svetu so skupaj zbrale 6,2 bilijona evrov zavarovalnih premij, in sicer življenjskega zavarovanja (2.620 milijard evrov), premoženjskega in nezgodnega zavarovanja (2.153 milijard evrov) in zdravstvenega zavarovanja (1.427 milijard evrov). Samo v zadnjih treh letih so se svetovni prihodki od premij povečali za neverjetnih 1,1 bilijona evrov ali 21,5 odstotka. Vendar pa je treba na trden razvoj gledati ob upoštevanju visoke inflacije. Realno je slika torej vse manj impresivna. Realne premije so skoraj stagnirale in od leta 2020 porasle le za 0,7 odstotka.

V nasprotju z letom 2022, ko je k svetovni rasti premij prispeval predvsem segment premoženjskih in nezgodnih zavarovanj, je bila rast v letu 2023 bolj uravnotežena. Rast je bila precej podobna v vseh treh segmentih, in sicer 8,4 odstotka v segmentu življenjskih zavarovanj, 7,0 odstotkov v segmentu premoženjskih in nezgodnih zavarovanj in 6,6 odstotkov v segmentu zdravstvenih zavarovanj. Okrevanje segmenta življenjskih zavarovanj, ki je leta 2022 zrasel za le 3,1 odstotka, je v glavnem mogoče pripisati Aziji (brez Japonske), kjer je rast znašala 16,2 odstotka in ki je zdaj s 30-odstotnim svetovnim tržnim deležem največji trg življenjskih zavarovanj na svetu, pred Zahodno Evropo. V segmentu premoženjskih in nezgodnih zavarovanj je Severna Amerika (+7,1 odstotka) ostala daleč največji trg (svetovni tržni delež: 54,2 odstotka). Premije v Aziji (brez Japonske) so se povečale za 6,6 odstotka; svetovni tržni delež te regije je ostal 15,5-odstoten.

Medtem ko v mnogih drugih panogah tradicionalni trgi postajajo vse manj pomembni v primerjavi z novimi, nastajajočimi trgi, v svetovni zavarovalniški panogi še vedno prevladujejo ZDA. Dejansko bi lahko v zadnjem desetletju ameriški zavarovalni trg celo povečal svoj svetovni tržni delež, z že tako impresivnih 41,3 odstotka na neverjetnih 44,2 odstotka. Medtem so se drugi »stari« trgi, kot sta Zahodna Evropa (–6,7 odstotne točke) in Japonska (–2,8 odstotne točke), razvijali bolj ali manj po pričakovanjih, njihov tržni delež se je namreč zmanjševal, predvsem zaradi Kitajske, ki utegne svoj svetovni delež skoraj podvojiti na 10,6 odstotka.

Zavarovaljivost je v središču pozornosti

Ker tveganja po vsem svetu naraščajo, so meje zavarovaljivosti v središču pozornosti. Preventivni ukrepi, nove tehnologije in pametna partnerstva lahko premaknejo meje zavarovaljivosti, ne morejo pa jih odpraviti. Nezavarovaljivost je treba spoštovati. Lažna zavarovaljivost – ob umetno nizkih cenah, neustreznih glede na tveganje – vodi v pretirano izpostavljenost tveganju in vse višje zneske škod. Kompromis med cenovno dostopnostjo in zavarovaljivostjo – ali, splošneje, med našim trenutnim in trajnostnim načinom življenja – je še vedno mogoče doseči, vendar potrebni kompromis ne bo neboleč ali brez stroškov. »Navsezadnje obvladovanje podnebne krize ni le vprašanje politike in denarja, ampak tudi individualne odgovornosti,« je dejal Ludovic Subran, glavni ekonomist Allianza. »Svet, ki ga ni mogoče zavarovati, ne bi bil samo svet, ki se ni spopadel s podnebnimi spremembami, ampak tudi metafora za kolektivni etični neuspeh, kjer se vsak posameznik izmika svoji moralni obveznosti zmanjšanja emisij ogljika.«

Odpravljanje vrzeli

V naslednjem desetletju naj bi svetovni zavarovalni trg dosegal 5,5-odstotno letno stopnjo rasti, torej natanko toliko kot svetovni BDP; v preteklih desetletjih je rast zavarovalništva zaostajala za gospodarsko rastjo. Uteži treh segmentov se bodo premaknile. V segmentu premoženjskih in nezgodnih zavarovanj bo rast znašala 4,7 odstotka letno v primerjavi s 5,0 odstotka letno v preteklih desetih letih, saj bo rast cen zaradi inflacije pojenjala. Tudi segment zdravstvenih zavarovanj naj bi rasel nekoliko počasneje – vendar je 7,3-odstotna letna rast še vedno visoka. V nasprotju s tem bi lahko segment življenjskih zavarovanj zrasel za 5,1 odstotka letno (v primerjavi s prejšnjih 3,5 odstotka letno), in sicer zaradi višjih obrestnih mer. Skupaj naj bi se svetovni premijski sklad povečal za skoraj 5 bilijonov evrov.

Rast bo večinoma odpadla na segment življenjskih zavarovanj (1,887 milijarde evrov), pri čemer bo Azija (brez Japonske) ostala gonilna sila rasti globalnih življenjskih zavarovanj (+7,3 odstotka letno). Navedena regija bi morala predstavljati polovico absolutne rasti premij (928 milijard evrov), več kot Severna Amerika (377 milijard evrov) in Evropa (323 milijard evrov) skupaj. Medtem ko bo Kitajska (+7,7 odstotka letno) še vedno prevladovala v regiji v absolutnem smislu, bo pravi prvak v rasti v naslednjem desetletju verjetno Indija (+13,6 odstotka letno).

V segmentu premoženjskih in nezgodnih zavarovanj bodo dodatne premije do leta 2034 znašale 1,427 milijarde evrov. Čeprav bo rast v Aziji (brez Japonske: 7,1 odstotka letno) znatno večja kot v Severni Ameriki (3,8 odstotka na leto), bo v absolutnem smislu slednja regija očitno prevladovala: 584 milijard evrov dodatnih premij v Severni Ameriki v primerjavi s 376 milijardami evrov v Aziji (brez Japonske) in 184 milijardami evrov v Zahodni Evropi.

»Dobri obeti glede premij ne bi smeli povzročiti, da industrija počiva na lovorikah,« je dejal Arne Holzhausen, soavtor poročila. »Največji izziv za industrijo je braniti svojo relevantnost pred vse bolj vsiljivo državo. Vse večja polarizacija in neenakost grozita, da bosta spodkopali družbeno tkivo. Kako krmariti med temi izzivi in ohranjati svoj družbeni pomen kot sila za enakost in enotnost, je osrednja naloga zavarovalne industrije v prihodnjih letih.«

Naslednja meja

Umetna inteligenca (AI) bo povzročila motnje v industriji na temeljnih ravneh – od poslovnega modela do vrednostne verige. Vendar se le malo industrij v tolikšni meri zanaša na osnovo umetne inteligence – podatke – kot zavarovalna industrija, zato bo obvladovanje umetne inteligence ključni konkurenčni razlikovalni element v prihodnosti. V preteklosti zavarovalništvo ni bilo ravno v ospredju rasti produktivnosti. Sprejetje GenAI bi lahko omogočilo preskok več stopenj prihranka stroškov in povečanja učinkovitosti. »AI ni čarobna rešitev vseh težav,« je povedala Patricia Pelayo Romero, soavtorica poročila. »Ima pa velik potencial, da pomaga zmanjšati vrzel v zaščiti z izboljšanjem razpoložljivosti, cenovne dosegljivosti in dostopnosti zavarovanja zahvaljujoč večji personalizaciji in izboljšani stroškovni učinkovitosti.«

 

Zavarovalne premije*

 

Milijarde evrov

CAGR**

 

2022

2023

2034

2024–34 (%)

Zahodna Evropa

1.338

1.390

2.002

3,4

Severna Amerika

2.710

2.886

5.016

5,2

Japonska

278

300

388

2,4

Azija brez Japonske

1.130

1.268

2.816

7,5

Kitajska

599

654

1.472

7,7

Ostali svet

311

355

951

9,4

Svet

5.767

6.200

11.173

5,5

*na podlagi menjalnih tečajev za leto 2023

**Sestavljena letna stopnja rasti

 

Interaktivni »Allianzov globalni zavarovalniški zemljevid« je na voljo na naši domači spletni strani: https://www.allianz.com/en/economic_research/research-data/global-insurance-map.html

Raziskavo lahko najdete na: https://www.allianz.com/en/economic_research.html

 

Za dodatne informacije se obrnite na:

Gaja Jeriček

Tel. +386 30 452 808

e-pošta: gaja.jericek@allianz-slovenija.si

Lorenz Weimann

Tel. +49 89 3800 16891

e-pošta: lorenz.weimann@allianz.com

 

 

 

O Allianzu

Skupina Allianz je ena od vodilnih svetovnih zavarovalnic in upravljavcev premoženja z okoli 125 milijonov* zasebnih in poslovnih strank v skoraj 70 državah. Stranke družbe Allianz lahko koristijo široko paleto osebnih in podjetniških zavarovalnih storitev, od premoženjskega, življenjskega in zdravstvenega zavarovanja do asistenčnih storitev, kreditnega zavarovanja in globalnega poslovnega zavarovanja. Družba Allianz je eden največjih svetovnih vlagateljev, ki v imenu svojih zavarovalnih strank upravlja približno 746 milijard evrov.** Poleg tega naša upravljavca premoženja PIMCO in Allianz Global Investors upravljata približno 1,8 bilijona evrov** premoženja tretjih oseb. Zahvaljujoč našemu sistematičnemu vključevanju ekoloških in družbenih meril v svoje poslovne procese in naložbene odločitve smo po indeksu trajnosti Dow Jones (Dow Jones Sustainability Index) med vodilnimi v zavarovalniški panogi. Leta 2023 je več kot 157.000 zaposlenih doseglo skupni obseg poslovanja v višini 161,7 milijarde evrov in dobiček iz poslovanja skupine v višini 14,7 milijarde evrov.

________

* Vključno z nekonsolidiranimi subjekti s strankami družbe Allianz.

**Na dan 31. marca 2024.

________

Za te ocene kot vedno velja spodnja izjava o omejitvi odgovornosti.

Opozorilo v zvezi z izjavami o prihodnosti

Ta dokument vsebuje izjave o prihodnosti, kot so obeti ali pričakovanja, ki temeljijo na trenutnih stališčih in predpostavkah vodstva ter na katera lahko vplivajo znana in neznana tveganja ter negotovosti. Dejanski rezultati, številke o uspešnosti ali dogodki se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v takšnih vnaprejšnjih izjavah.

Do odstopanj lahko pride zaradi sprememb dejavnikov, ki med drugim vključujejo: (i) splošne gospodarske in konkurenčne razmere v osnovni dejavnosti in na ključnih trgih družbe Allianz, (ii) uspešnost finančnih trgov (zlasti nestanovitnost trga, likvidnost in kreditni dogodki), (iii) negativno publiciteto, regulativne ukrepe ali sodne postopke v zvezi s skupino Allianz, drugimi znanimi podjetji in sektor finančnih storitev na splošno, (iv) pogostost in resnost zavarovanih škodnih dogodkov, vključno s tistimi, ki so posledica naravnih nesreč, in razvoj stroškov škode, (v) stopnje in trende umrljivosti ter obolevnosti, (vi) stopnje vztrajnosti, (vii) obseg kreditnih neplačil, (viii) stopnje obrestnih mer, (ix) menjalne tečaje, predvsem menjalni tečaj EUR/USD, (x) spremembe zakonov in predpisov, vključno z davčnimi predpisi, (xi) vpliv prevzemov, vključno s povezanimi vprašanji integracije in reorganizacijskimi ukrepi, ter (xii) splošne konkurenčne pogoje, ki v vsakem posameznem primeru veljajo na lokalni, regionalni, nacionalni in/ali svetovni ravni. Številne od teh sprememb lahko poslabšajo teroristične dejavnosti.

Izključitev obveznosti posodabljanja

Skupina Allianz ne prevzema obveznosti za posodabljanje kakršnihkoli informacij ali izjav za prihodnost, razen tistih, ki jih moramo razkriti v skladu z zakonom.

Opomba o varstvu zasebnih podatkov

Družba Allianz SE je zavezana k varovanju vaših osebnih podatkov. Več informacij najdete v naši izjavi o zasebnosti.